انواع کارت اعتباری

کارت‌های اعتباری توسط سیستم‌های مختلف الکترونیک مدیریت و پردازش می‌شوند. آنها به طور کلی عبارتند از: کارت‌های دارای حافظه و پردازشگر (کارت هوشمند)، کارت‌های پردازش هم‌زمان(آنلاین) که عمدتا بصورت کارت‌های مغناطیسی تهیه و عرضه می‌شوند و کارت‌های بدون تماس(RF ID).

البته ممکن است انواع مختلف دیگری از کارت‌های شناسایی(ID CARD) نیز برای کارت‌های اعتباری استفاده شوند ولی این سه نوع بیشترین استفاده را دارند. بیشتر در اروپا از کارت‌های هوشمند و در آمریکا از کارت‌های مغناطیسی برای این نوع کارت‌ها استفاده می‌شود.

منشاء ایجاد اعتبار این کارت ها می‌تواند شرکت‌ها، ارگان‌ها، بانک‌ها یا موسسات مالی-اعتباری باشند ولی مدیریت آن معمولا توسط سیستم‌های پرداخت الکترونیک اجرا می‌گردد. در بسیاری از نقاط جهان شرکت‌هایی مانند ویزا و مستر کارت، مدیریت چنین اعتباراتی را انجام می‌دهند که البته در خیلی از موارد منشاء ایجاد اعتبارشان، خودشان نیستند.

میزان و سقف اعتباری که به هر شخص داده می‌شود بستگی زیادی به درآمد و توان بازپرداخت وی دارد. پس از تعیین اعتبار می‌تواند از محل این اعتبار، کالا و خدمات مورد نظر را خریداری کرده و در هنگام سررسید آن را یکجا یا بصورت اقساط، بازپرداخت نماید.

تقریبا در اکثر نقاط جهان، افراد اعتبار سنجی شده و با مشخص شدن اعتبار هر شخص، کارت اعتباری وی نیز دارای سقف اعتبار معینی خواهد بود که کمترین ریسک عدم بازپرداخت را دارد. گاه تضمین مناسب با اعتبار درخواستی برای بازپرداخت این اعتبارات در اختیار ایجاد کنندگان اعتبار قرار دارد که ریسک آن را به حداقل می‌رساند. هر چند در برخی موارد، اعتبارات شامل عدم بازپرداخت نیز خواهند بود و معمولا اعتبار دهندگان این ریسک را می‌دانند.

کارت‌های اعتباری به دلیل ماهیت آنها، دارای کاربران و متقاضیان ویژه خود است. در بسیاری از کشورهای متمدن و توسعه یافته تمامی افراد بزرگسال دارای کارت اعتباری هستند. هر شخص حقیقی از ابتدای سن قانونی و در صورت تقاضا دارای کارت اعتباری با میزانی کنترل شده و محدود خواهد شد. می‌توان میزان اعتبار وی را به مرور به روز کرد و سابقه وی را نگهداشت و بدین ترتیب کاربران برای حفظ سابقه خود به مدیریت شخصی پرداخت‌ها می‌پردازند چرا که در صورت از دست دادن اعتبار به سختی قادر به اصلاح عملکرد اعتباری خود و دریافت دوباره اعتبار خواهند بود. در کشورهای پیشرفته دنیا، مصرف‌کنندگان کارت اعتباری؛ چنین حساسیتی را به خوبی درک کرده و این اعتبار را حفظ می‌کنند چرا که این سیستم‌های مالی عمدتا به هم متصل هستند، اگر فردی از یکی از این سیستم‌ها استفاده کرده باشد، در تمامی نقاط دنیا می‌توان اعتبار فرد را سنجید و در شبکه پولی دارای سابقه خواهد ماند.

امروزه با توجه پایین امدن قدرت خرید مردم و آثار تورمی ناشی از افزایش حجم نقدینگی در بازار یکی از

نیاز های اساسی کشور ایجاد شبکه کارت اعتباری می باشد، که تولید کنندگان و صاحبان کالا محصولات

خود را به صورت اقساط به مشتریان عرضه کنند و از بازپرداخت اقساط مطمئن و مشتریان و متقاضیان کالانیز بر طبق خواسته و نیاز کالاهای مورد نیاز خود را از بین محصولات ارائه شده مقایسه و بررسی و انتخاب نمایند و با استقاده ازاعتبار ایجاد شده کالای مورد نیاز خود را تهیه نمایند و بهای محصول را به صورت اقساط پرداخت نمایند.

کارت اعتباری پارسه ابزاری مناسب جهت خروج از رکود اقتصادی و افزایش قدرت خرید اقشار جامعه میباشد . این کارت با توجه به حذف پول نقد از تعاملات مالی با اعتبار سنجی دقیق ، حرفه ای ، علمی و ترهین ارزان وآسان وثایق همچنین استفاده از ظرفیت شرکت های بیمه گذار هزینه استفاده از کارت اعتباری پارسه را به شدت کاهش داده است . استفاده از سخت افزار و نرم افزارهای بومی و قدرتمند مدیریت این فرآیند را آسان نموده است . مدیریت ویژه و علمی گردش اعتبار برای دارندگان و پذیرندگان کارت اعتباری پارسه جذاب ، آسان و مقرون به صرفه میباشد .کارت اعتباری با عملکرد چند گانه در خرید و دریافت هر نوع کالا و خدماتی کاربرد دارد . همچنین عرضه کنندگان کالا و خدمات میتوانند با توجه به وضعیت موجود کسب و کار خود فرآیند استفاده از کارت را مشخص نمایند بطوری که کارت در هر مرکز خدمات عملکرد متفاوتی بصورت اعتباری ، اعتباری با فرانشیز ، اقساطی محض و پرداخت نقدی با اعمال تخفیف خواهد بود . همچنین فروش اقساطی با تضامین معتبر و خارج از روال اداری برای هر نوع کسب و کاری خواهد بود .